Members of the Core Team

members_ct_web

Download as PDF

 

The following organisations are members of the Core Team:

  Name of the Organization Country Region Contact person
1. Centro de Implementación de Políticas Públicas para la Equidad y el Crecimiento (CIPPEC) Argentina Southamerica Gala Carina Diaz Langou
2. Solidar Belgium Europe Barbara Caracciolo
3. Asia Monitor Resource Centre (AMRC) and Global Network Asia China
(Hong Kong)
Asia May Wong
Abu Mufakhir
4. International Movement ATD Fourth World France Europe Wouter van Ginneken
5. Brot für die Welt Germany Europe Dr. Luise Steinwachs, Nicola Wiebe
6. Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Germany (Berlin), Geneva Europe Cäcilie Schildberg
Yvonne Theemann
7. Programme on Women’s Economic, Social and Cultural Rights (PWESCR) India Asia Priti Darooka
8. Trade Union Right Centre (TURC) Indonesia Asia Surya Tjandra
9. Africa Platform for Social Protection (APSP) Kenya Africa Samuel Obara
10. Friends of the Disabled Association (FDA) Lebanon MENA Moussa Charafeddine
11. Dullah Omar Institute,  University of the Western Cape,  South Africa South Africa Africa Ebenezer Durojaye
12. Free Trade Union Development Center Sri Lanka Asia GVD. Tilakasiri
13. International Disability Alliance (IDA) Switzerland Europe Alexandre Coté
14. International Federation of Social Workers (IFSW) Switzerland Europe Klaus Kühne
15. NGO Forum for Health Switzerland Europe Odile Frank
16. Development Initiatives Uganda Africa Charles Lwanga-Ntale
17. HelpAge International United Kingdom Europe Charles Knox-Vydmanov
18. UK Child Poverty Action Group United Kingdom Europe Alison Garnham
19. OXFAM United Kingdom
Germany
Europe Jörg Nowak
Larissa Pelham
20. Congregation of Our Lady of Charity of the Good Shepherd United States North America Winifred Doherty
21. International Council on Social Welfare (ICSW) United States North America Sergei Zelenev, Odile Frank, Michael Cichon
22. Social Justice in Global Development United States North America Gemma Adaba